fbpx
ECM 2018-05-13T15:58:50+00:00

Macierz
zewnątrzkomórkowa

Dramatyczne różnice w wyglądzie skóry pojawiają się m.in. wraz z wiekiem. Są one związane z destrukcją macierzy pozakomórkowej (ECM – extracellular matrix), której struktura jest bardzo delikatna.
Cold Spring Harb Perspect Biol
W skórze właściwej komórki zwane fibroblastami i fibrocytami są odpowiedzialne za produkcję ECM. Int J Dermatol.
Jak wiadomo, komórki te produkują m.in. kwas hialuronowy, kolagen, elastynę, białka fibrylarne, adhezyjne. Białka adhezyjne pozostające integralną częścią ECM spełniają m.in. funkcję związania macierzy z powierzchnią komórki. Dzieje się to dzięki innym białkom, zwanym integrynami, które wystają niejako z błony komórkowej i służą do zakotwiczenia białek adhezyjnych. Jako receptory tworzą one tunele informacyjne pomiędzy komórką, a otaczającą ją macierzą.
Olbrzymi potencjał fibroblastów do tworzenia macierzy wykorzystuje się m.in. do hodowli przeszczepów skóry. World J Plast Surg.
Skóra właściwa jest osłonięta nabłonkiem, który sprawia, że powierzchnia skóry jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dzieje się to dzięki komórkom zwanym keratynocytami, które poprzez aktywny udział w procesie rogowacenia naskórka tworzą warstwę ochronną na jego powierzchni. Biernie wędrują one ku warstwom powierzchniowym, a przy tym jako żywe komórki zmieniają swoje funkcje, aby w końcu obumrzeć. Ich białka przekształcają się w skleroproteiny zawierające keratynę. Keratyna jako białko jest właśnie barierą tak potrzebną, która minimalizuje wpływ środowiska zewnętrznego na skórę. Exp Dermatol. Można zapytać: …,,a gdzie tu rola kwasu hialuronowego?”
Otóż, głównym składnikiem ECM są: woda, sole mineralne, białka i cukry. Żaden składnik nie działa w tkankach osobno. Exp Dermatol. Stanowią one integralną całość wywierając wpływ na siebie nawzajem. Dzięki kwasowi hialuronowemu, który stanowi 80% składu macierzy, ECM ma konsystencję żelu i jest lepka, co stanowi idealny filar dla komórek w niej zawieszonych, jak również właściwe środowisko dla przebiegu prawidłowych funkcji życiowych. Warto przypomnieć, że kwas hialuronowy jest GAG-iem (glikozoaminoglikan) i posiada własności żelujące dzięki silnym właściwościom higroskopijnym. Dermatoendocrinol ECM opisana w kilkudziesięciu publikacjach na całym świecie jest, jak się okazuje, czymś w rodzaju cementu dla komórek, którego uszkodzenie, bądź całkowita destrukcja powoduje, procesy życiowe zostają zaburzone..
Udokumentowano, że kwas hialuronowy, jako główny składnik ECM odpowiada za procesy takie, jak adhezja, migracja , proliferacja, jak również ważne funkcje sygnałowe. Jest bardzo dynamicznym składnikiem macierzy, ponieważ uczestniczy w przekazie informacji nt. zmian strukturalnych, służy do utrzymania tkanek (jako macierz pierwotna) w dobrej kondycji w przypadku uszkodzeń.cheap nameplate necklacebts butter merchbts mercharmy bombbts army bombbts merchbts mouth maskbts maskbts face masksjungkook face mask